Historia
Jak wiele dobrych pomysłów i inicjatyw, tak też inicjatywa utworzenia we Włocławku Oddziału ZKwP, wzięła się z przypadku. Latem 1987 roku, działacze kultury i pracownicy Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego wpadli na pomysł, ażeby w ramach imprezy organizowanej w parkowym amfiteatrze, wśród wielu atrakcji, takich jak pokaz mody, występy solistów i zespołów muzycznych, zorganizować także pokaz psów rasowych. Pracowałem wówczas w Wojewódzkim Domu Kultury i byłem znany z tego, że "mam kota na punkcie psów", dlatego też do mnie zwrócono się z prośbą o pomoc w zorganizowaniu takiego pokazu. Wyszukanie właścicieli psów różnych ras nie było zbyt wielkim problemem. Wiedziałem jednak, że pokaz może być udany jeśli poprowadzi go ktoś, kto jest nie tylko miłośnikiem psów rasowych, kynologiem, ale też ktoś, kto potrafi interesująco taki pokaz poprowadzić. Zwróciłem się więc z prośbą o poprowadzenie pokazu do nieżyjącego już znanego kynologa ówczesnego Przewodniczącego Kolegium Sędziów ś.p. Mariana Szymankiewicza. Potrafił on, jak mało kto, a może jak nikt opowiadać interesująco i z pasją o psach rasowych. Marian nie tylko zgodził się przyjechać, ale także wyraził gotowość do zorganizowania grupy posiadaczy psów rasowych z Bydgoszczy, którzy uzupełnią stawkę psów, jakie udało się nam pozyskać we Włocławku. Tak więc w letnią niedzielę 1987 roku, przyjechało do nas autokarem z Bydgoszczy kilkunastu właścicieli psów różnych ras.
Pokaz cieszył się tak ogromnym zainteresowaniem, że część młodych widzów dla których zabrakło już miejsc w amfiteatrze siedziała na okolicznych drzewach. Widząc to Marian Szymankiewicz wyraził nadzieję, że to ogromne zainteresowanie spowoduje, że we Włocławku powstanie Oddział Związku Kynologicznego w Polsce, a ja miałem być inicjatorem i realizatorem tego pomysłu.
Udało mi się zorganizować niezbędną grupę właścicieli i hodowców psów rasowych, którzy wyrazili chęć stworzenia takiego Oddziału. Po wielu działaniach organizacyjnych, poszukiwaniu poparcia u władz miejskich, a także wojewódzkich, udało się szczęśliwie sprawę doprowadzić do końca. W październiku 1987 roku, Zarząd Główny ZKwP powołał nasz Oddział, a 8 stycznia 1988 roku, odbyło się pierwsze Walne Zgromadzenie członków, na którym zostałem wybrany przewodniczącym Zarządu.
W ciągu tych 15-tu, a właściwie już obecnie 16-tu lat działalności zorganizowaliśmy 15 krajowych wystaw psów rasowych, 2 wystawy klubowe terierów, oraz wystawę specjalistyczną nowofundlandów i bernardynów. Zorganizowaliśmy także wiele pokazów psów rasowych w ramach Dni Otwartych w Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Zarzeczewie i w ramach Dni Młodości organizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury w Raciążku.
Pierwszą siedzibą oddziału w okresie organizacyjnym była moja teczka, a następnie uzyskaliśmy zgodę na działalność w budynku Wojewódzkiego Domu Kultury, gdzie w moim pokoju i sekretariacie zbierał się w każdy poniedziałek Zarząd Oddziału załatwiając wszystkie sprawy organizacyjne dla członków oddziału.
Przez kilka lat korzystaliśmy z lokalu Związku Emerytów i Rencistów, a następnie mieliśmy już prawie samodzielny lokal w postaci dwóch pokojów ze wspólnym korytarzem z innymi organizacjami. Lokal ten zamieniliśmy na samodzielną siedzibę urządzoną własnym już kosztem, w której działaliśmy przez następne kilka lat. Obecnie posiadamy wygodny dla nas lokal adaptowany niemałym kosztem, dla naszych potrzeb.
W ciągu tych kilkunastu lat działalności udało nam się wyposażyć siedzibę oddziału w niezbędne meble i sprzęt potrzebny dla sprawnej działalności. Posiadamy też obecnie pełne wyposażenie potrzebne dla organizacji wystaw i pokazów.
Organizowane przez nas wystawy propagują kynologię w naszym mieście i regionie, oraz przyczyniają się niewątpliwie do poszerzenia grona miłośników psów rasowych. Są one także znakomitą promocją Włocławka. Tysiące wystawców z całego kraju, a także wiele osób z zagranicy odwiedza Włocławek, a powodem ich przyjazdu jest udział w naszych Krajowych Kujawskich Wystawach Psów Rasowych. Cieszy nas więc poparcie dla naszych działań ze strony Prezydenta Włocławka i Urzędu Miejskiego we Włocławku.
Mamy satysfakcję, że nasza społeczna działalność - wszystkich byłych i obecnych członków Zarządu Oddziału - jest potrzebna miłośnikom i hodowcom psów rasowych, a także przyczynia się do poznania Włocławka przez wystawców i gości z całej Polski, a często także przez wystawców zagranicznych.